Храни, които не са това за което ги мислим
Не всички производители са честни с нас. Понякога, когато купуваме продукт в магазина, дори не знаем със сигурност от какво е направен.
Представяме ви 15 продукта, за които трябва да се знае истината.
Чипс
Повечето чипс не се прави от картофи. Производителите използват брашно (пшенично или царевично) и смес от нишесте. По правило тестото с чипс съдържа не повече от 42% картофи. Силен и „естествен“ вкус се постига с помощта на овкусители и изкуствени добавки.
Има и производители, които използват истински картофи. Голяма опаковка съдържа около 2 средни картофа. Няма да откриете този чипс в цветните опаковки, защото той се разваля бързо, а големите производители предпочитат да продават повече и имат нужда от по-траен продукт, който да разпределят на пазара между време с по-ниско и по-високо търсене.
Сирене за тостери
Повечето сирена (сандвич, настъргани или нарязани на парченца) не винаги съдържат … сирене. За да спестят пари и да опростят процеса, някои производители заменят млякото със суроватъчен протеин или палмово масло. Такова нещо може да се нарича млечен продукт, но не истинско сирене. Това може да не е посочено на етикета.
- Истинското сирене трябва да бъде направено от натурално мляко и да не съдържа растителни мазнини.
- Сиренето, което съдържа палмово масло, се рони, когато се нарязва. Ако натиснете върху него с пръст, ще остане вдлъбнатина и ще се появи течност.
Кисели краставички
По правило върху етикетите на консервираните продукти можете да намерите общото им тегло с по-голям шрифт, а малко по-долу ще бъде теглото на изцедения продукт. При производството и опаковането на стоки е разрешено леко отклонение от нетното тегло на определена стойност (различно за всеки продукт). И това отклонение често е към по-ниско число.
Сосове във веригите за бързо хранене
Ако нещо се нарича „сос-сирене“, това не означава, че съдържа сирене. По принцип всички сосове имат една и съща основа и се постига ярък и специфичен вкус с помощта на хранителни аромати, които могат да бъдат само частично естествени.
Мини кроасани, кексчета и други с пълнеж
Различни сладкарски продукти, като кроасани и сладки рулца, се пълнят само наполовина с пълнежа или се пълнят по краищата чрез инжектиране. Разбира се, производителите правят това, за да спестят пари. А купувачът, надявайки се да получи много вкусен пълнеж, както е на снимката на опаковката, завършва с почти нищо.
Шоколад с ядки
Производителите пишат „Съдържа много ядки“ на шоколадите с лешници. Всъщност обикновен шоколад, по правило, съдържа само 3-5 лешника, които могат да бъдат натрошени или частично заменени с по-евтини видове, като фъстъци например. Няма да забележите разликата, но такъв шоколад може да струва 2-3 пъти повече.
Пилешки хапки
Въпреки че са наречени „пилешки хапки“, те всъщност не съдържат много пилешко месо. Факт е, че сместа за класическите хапки се състои само от 50% пилешко. Останалите 50% са соя и нещо приличащо на кайма.
Разтворимо кафе
Каквото и да кажат в рекламата, разтворимото кафе не може да бъде 100% натурално. Да, той е направено от истинско кафе, което се смила и обработва с гореща вода. След това обаче се превръща в прах, гранули или замразено и изсушено. В резултат на тези процеси кафето губи по-голямата част от своя вкус и аромат. Този „недостатък“ се коригира с помощта на ароматизатори.
Студен чай
Студеният чай се приготвя от чаен екстракт. Той се вари, изсушава и се превръща в прах, който ще бъде транспортиран и по-късно разреден с вода. В резултат на това бутилката може да съдържа по-малко от 1% от самия чай, а останалото е захар, вода и ароматизатори.
- Ако съставът не съдържа думите „екстракт от чай“, това означава, че бутилката съдържа обикновена вода, която е направена подобна на чай с помощта на различни добавки.
- По правило студеният чай не съдържа свежи листа и естествени плодове – производителите използват ароматизатори (не винаги естествени).
Масло
Не всичко с надпис „масло“ върху него наистина е масло. Съставът на натуралното масло е прост: пълномаслено мляко и сметана. Ако тези съставки не са посочени на опаковката, най-вероятно е маргарин. Истинското масло никога не се разпада и не се залепва за ножа, ако току-що е извадено от хладилника. Ако не сте попаднали на пълен фалшификат, то имайте предвид, че голяма част от маслата продавани в България съдържат и растителни мазнини в състава си.
Замразени храни
При продажбата на всякакви замразени стоки теглото на продукта е изключително важно. Следователно, за да повишат цената, някои производители добавят вода в опаковката, която може да представлява до 50% от теглото на стоките. В някои случаи, освен вода, опаковката може да съдържа и други неядливи съставки. В резултат на това получавате само 25-35% от замразената хтана.
Бутилирана трапезна вода
В повечето случаи бутилираната вода, която купуваме, е обикновена вода от чешмата. Понякога тази вода годната за пиене чешмяна вода, а друг път е филтрирана. Именно заради многократното филтриране броят на полезните елементи в такава вода се намалява до нула.
Пържени картофки
Маркетолозите често използват техники за визуализация и сравнение. Логиката на нашата психика е подредена по такъв начин, че ако имаме 3 различни пакета пред себе си, ще изберем средната или голямата стойност. Въпреки това, в повечето случаи средните и големите са еднакви.
Не всеки знае, че в някои заведения за бързо хранене разликата между голяма и средна опаковка пържени картофи се крие само в самата опаковка. Понякога средната опаковка може да съдържа повече картофи.
Бонус: Понякога по-големите опаковки не означават по-голямо съдържание. Двойният сникърс не означава два пъти повече от същото: