HomeНаука10 невероятно запазени храни от древността

10 невероятно запазени храни от древността

Римски хляб

10 невероятно запазени храни от древността

С въвеждането на първото извънредно положение в най-новата история на България много хора се презапасяваха с храна. Много хора се опитваха да напълнят шкафовете и хладилниците с дълготрайни хранителни продукти. Въпреки това почти всяка храна има срок на годност и подлежи на разваляне с течение на времето. Някои от нас си задават въпроса колко дни след изтичане на датата от маркировката храната може да бъде консумирана.

Разбира се храната разваля вкусовите си качества, а в определен момент става опасна за консумиране.

Тук обаче ще ви запознаем с 10 храни, открити от археолозите хиляди години, след като са били произведени.

.

10. Римско вино
Римско вино

Ако има нещо, което някой знае за виното, то е, че колкото е по-старо, толкова по-скъпо е. В този случай бутилката от виното Шпиер е безценна. Най-старото запечатано вино в бутилка, което все още съдържа течност, това вино от римската епоха, намерено в немска гробница, е на 1650 години. Възрастта обаче не винаги гарантира по-добри вкусови качества на виното – това вино едва ли ще бъде приятна напитка. Без да отварят бутилката учените са успели да направят тестове на обезцветената течност, която все още е вътре.

Доколкото те могат да разберат, никакви бактерии не са проникнали в стъклената бутилка, но алкохолът отдавна се е разградил.В бутилката някога е имало и билки, които са ароматизирали виното или може би са му придавали лечебни свойства.

9. Римски хляб
Римски хляб

Всеки хлебар е оставил хляба си във фурната по-дълго и е открил, че коричката е станала малко по-кафява, отколкото би искал. Един хляб обаче се е превърнал напълно в изгорен въглерод – и археолозите не са могли да бъдат по-развълнувани.

Когато вулканът Везувий изригнал, той е разрушил градовете Помпей и Херкуланум. Въпреки това актът на унищожаване е запазил градовете за археологически проучвания. Едно от нещата, които свирепите температури на изригването са направили, са няколкото изгорени римски хляба. В една пекарна, принадлежаща на мъж, наречен Модест, е открита фурна, която все още съдържала 81 от кръглите хлябове, които трябва да са влезли да се пекат малко преди бедствието, което е унищожило града.

Открити са и други хлябове, които носят печат на пекаря си отгоре. Това може да е реклама на бранда му или гаранция за качество.

8. Блатно масло
Масло

Какво е хляб без малко масло? Докато млякото изтича бързо, докато го биете на масло, можете да го накарате да издържи малко или много по-дълго. В Ирландия, когато хората излизат да секат трева от торфени блата, понякога се натъкват на озадачаващи буци от восъчно вещество, което прилича особено на масло. Датирайки от преди 5000 години се оказа, че това е най-старото масло, открито някога.

Маслото има уникални свойства, които помагат за запазването на органичната материя. Тела на отдавна умрели хора, които са изтеглени от блата, са били сбъркани с неотдавнашни жертви на убийства. Може да се окаже, че древните ирландци са поставяли масло в блато, за да го консервират.

Много от откритията на блатното масло са в количества, които бихте сметнали, че би било трудно да бъдат пропуснати. Една бъчва съдържа между 80 и 100 килограма масло. Когато готвачът на знаменитости Кевин Торнтън опита хапка от старо блатно масло, може би предсказуемо той го описва като гранясал продукт.

7. Китайска супа
Китайска супа

Често археолозите откриват древни съдове за съхранение на храна и чрез анализ на микроскопските фрагменти, вградени в стените им, могат да идентифицират това, което някога се е съдържало. Понякога обаче те имат късмет и има достатъчно храна, за да се разбере бързо каква е била тя. През 2010 г., докато изследвали гробница от около 400 г. пр. н. е., китайските изследователи отворили бронзов съд и открили все още течна супа вътре.

Времето е обагрило бронзовия съд със зелен цвят и в това е накисната супата, придавайки му и неапетитен зелен оттенък. Все още в супата е имало животински кости, които биха я овкусили. По-късно изследване показва, че костите принадлежат на волове и супата щяла да представлява пикантно лакомство.

6. Изгорял британски хляб
Изгорял британски хляб

Британската храна няма най-добрата репутация в света. Често си я представяме като преварена, варена или изгорена. Макар че това едва ли е вярно, една находка от 5500 години може да подсказва ранен произход на този изглед на британската кухня.

Когато за първи път е бил възстановен хляб от археологически обект, той е бил толкова изгорен, че е бил сбъркан с въглен. Неолитният обект, който се изследва, е държал различни предмети в яма. Хлябът е идентифициран само като такъв под микроскоп, но други находки включват фрагменти от керамика и каменен нож. Някои предполагат, че дупката в земята не е била нищо повече от сметище за отпадъци, докато други смятат, че представлява религиозен обект, където са направени предложения. Предполага се връзка с древните британски божества, ако вкусът им е бил на изгорял тост.

5. Примитивен хляб

Споменатият по-горе британски хляб далеч не е най-старият открит от археолозите хляб. В останките на камина в Йордания е открит плосък хляб, който датира от 14500 години – около четири хиляди години, преди да се смята, че селското стопанство се е развило в региона. Преди това откритие хлябът е бил свързан с отглеждането на култури. Тук изглежда, че натуфийците, които са го пекли, са използвали зърна, събрани от див растящ ечемик и овес, както и смесване в грудки растения, които са изкопали.

Може да се окаже, че хлябът е едно от ястията, които подтикват хората към засаждането на собствените си зърна. На първо място, изследователите, открили този хляб, експериментират с видовете грудки, които са били използвани за направата му. Усилията им да направят брашно от тях са частично успешни. Те са успяли да направят брашно за печене, но описват резултатите като препечени и солени.

4. Древен мед

Медът е една от малкото храни, които, доколкото знаем, наистина никога не се разваля. Поради високото съдържание на захар всяка бактерия или гъбичка, която се опитва да растат върху него ще бъде дехидратирана заради осмозата. Медът съдържа също глюконова киселина и малки количества водороден прекис, които го правят двойно негостоприемно място за живот на микроорганизми.

Медът е храна, която консервира. Често е бил включван в погребения от древноегипетски произход. Докато египтяните се опитвали да запазят труповете си за вечността, те включвали храна, която ще издържи почти толкова дълго. Саксии с мед над 3000 години са открити близо до Голямата пирамида и тяхното съдържание днес е напълно годно за консумация. Въпреки че това са най-старите оцелели проби от мед, има данни, че хората използват мед и пчелен восък, датиращи далеч преди това – може да има още по-стар мед, който ни чака да го опитаме.

3. Китайски нудли

Пастата е основен продукт в килерите на повечето хора, защото може да издържи години наред като храна за спешни случаи. През 2005 г. в Китай беше открита паста, вероятно неядлива, която датира от 4000 години. Преди това откритие най-ранните доказателства за паста са били открити в 2000-годишен китайски текст. Направена от семена от просо, пастата е открита в археологически обект в преобърната купа 3 метра под земята.

Селището, където е открита изглежда съсипано от масивно земетресение. Човекът, който е седнал до купата си с паста, никога не ѝ се е насладил. Преобърнатата купа е създала празно пространство и е попречила на пастата да бъде смазана от отломките, които са паднали върху тях. Получило се е плътно уплътнение над пастата, което е предотвратило попадането на кислород и разграждането на пастата. Същите семена все още се използват за приготвяне на нудли в някои от по-селските части на Китай.

Въпреки че пшеничната паста е предпочитана на друго място заради превъзходната ѝ текстура, не се знае дали има същата трайност като тази древни просо.

2. Римско яйце

Кое е първо: яйцето или кокошката? Е, ако скорошната находка в Англия има отговор и това е яйцето.

Единственото пълно кокоши яйце от Римска Британия е датира 3-ти век от н.е.

Тези пълни яйца са намерени в изтъкана кошница, поставена във водата. Когато археолозите се опитали да премахнат четирите яйца, три от тях се разпаднали, освобождавайки гнила миризма. Четвъртото е внимателно извадено и е непокътнато.

Единственото друго цяло римско яйце е намерено в самия град Рим – прибрано в ръката на младо момиче, когато е било погребано.

1. Египетско сирене

Казвали са, че сиренето е скок на млякото към безсмъртието. В случая една партида сирене с древноегипетски произход може да докаже твърдението. Гробницата на египетянина Птахмес е открита през 1885 г. и съдържа стотици прекрасни артефакти, които са разпръснати по музеи в целия свят, преди всички веднага да забравят къде е гробницата.

Едва на преоткриването си 2010 г. археолозите изследват съдържанието на множеството буркани, които са били поставени там, като провизия за мъртвеца. Сред счупените съдове те намерили странна бяла маса, увита в плат. Научният анализ разкри, че тази буца от 13 век пр. н. е. е сирене. Изработено е от овче и козе мляко, но изследователите не са твърде заключителни за нейния състав. Единият твърди, че би усетил „наистина, кисела захапка“. Други посочват, че тя съдържа бактериите, открити в непастьоризираното мляко, които могат да причинят потенциално смъртоносна бруцелоза. Това е сирене, което може да изпрати онези, които го опитат във вечността по-рано, отколкото биха искали.

Споделете чрез
Оценете тази статия

editor@mobilnamedia.com

Няма коментари

Напишете коментар