3 техники за осъзнаване на настоящия момент
Често сме чували израза „Живей на мига“ или „Усети настоящия момент“. През целия си живот ние оформяме концепциите за миналото и бъдещето. Докато четете това, вие оформяте ново разбиране и проектирате следващия си ход. Предстои да се справим с две от най-сложните концепции от всички: внимателност (концентрация) и присъствие на момента.
За да използваме ефективно и ефикасно техники за осъзнаване (които ще прочетете малко по-долу), първо трябва да разберем основите на умствената енергия. Техниките няма да ви служат, ако не сте способни да управлявате своите психични колебания и емоциите, породени от тях.
Знаейки това, ние можем ефективно и ефикасно да приложим техника за внимателност и да извлечем максимума от настоящия момент.
Разграничете настоящия момент
Умът естествено събира и обработва информация постоянно, така че е перманентно ангажиран. Попълваме го и го правим още от раждането си: спомени от детството, въображения, навици, травми, идеи и т.н. Умът ни е пълен с информация, но не винаги е внимателен по начин, който ни е най-полезен.
И така, как техниките на вниманието координират цялата тази информация в настоящето?
Тъй като умът обработва мисли с невероятна скорост, понякога осъзнава какво се случва, а понякога не. Често ни липсва осъзнатост, когато се справяме с множество емоции, мисли или събития наведнъж. Мисленето винаги се случва в настоящия момент, но това не означава, че сме наясно какъв е резултатът от тези мисли.
Не е достатъчно да се каже: „Да, няма нищо друго освен настоящия момент и да, напълно съм наясно тук и сега.“ И тогава? Какво се случва, когато трябва да се справите със сложни конфликти и негативни емоции тук и сега?
Можете да сте добре запознати със своите спомени, идеи и знания, но ако не успеете да разберете как създават умствена енергия, вашият настоящ момент може да се окаже зает с миналото и бъдещето.
Основите на психичната енергия
Нашата психична енергия се развива чрез пет ментални колебания.
Най-просто казано, мисълта е умствена конструкция, която поражда определени емоции, като ентусиазъм, тъга, безсилие и щастие. Чувството, или психичната енергия, е резултатът или капацитетът на ума, който получавате в резултат на вашето мислене. Имайте предвид, че петте ментални колебания могат да се прилагат, както положително, така и отрицателно:
- Праведни знания – Познаване на изживяното в настоящия момент.
- Фалшиви знания – Приемане на грешното за правилното; грешно възприятие или погрешно схващане.
- Въображение – Произходът на една идея и силата на създаването ѝ.
- Памет – Способност за това как присъствието е изживяно в миналото.
- Сън – Състояние на пренастройване на колебанията; попълването на умствената енергия, почивка на ума и тялото.
Тези колебания и как се прилагат, ви формират като индивид: вашата умствена енергия (емоции) се развива от координацията на тези колебания.
Знания + спомени + въображения + погрешно схващане = Емоции
Настоящият момент
Присъствието, което е върховната реалност на съществуването, недокоснато от всяка човешка концепция, се прекъсва от способността ни да мислим и използваме интелекта си, който може да запомни или да си представи един настоящ момент. Тези умствени дейности – припомнянето и конструирането на мисли – създават концепциите за миналото и бъдещето.
Именно тук идва времето като измерител и комуникация в нашия съзнателен свят. Използваме времето, за да обозначим миналото, настоящето и бъдещето си, но често сме по-загрижени за миналото и бъдещето, докато се опитваме да преработим минали спомени или да планираме бъдещи събития.
Настоящият момент е трудно да се използва, защото се чувства мимолетен. Миналото и бъдещето се чувстват продължително, което е по-осезаемо. Много по-трудно е да се съсредоточите в момент, който знаете, че скоро ще премине. Важно е обаче да го направите, ако искате да подобрите фокуса и психичното си здраве.
Дължината на настоящия момент
Настоящият момент е толкова дълъг, колкото искате да бъде. Дължината му може да бъде толкова голяма, колкото красива мелодия, колкото звук на разбиващите се вълни на брега или като звук на затръшната врата. Вашето възприятие решава. И техниката по-долу може да ви помогне.
За да живеете в настоящия момент, се нуждаете от непрекъснато, осезаемо преживяване. Това непрекъснато преживяване е вашето дишане. Дишането е толкова мощно, защото винаги ще можете да го намерите в настоящия момент.
Колкото по-дълго сте в осъзнавате дишането си, толкова по-дълго живеете в настоящия момент и толкова по-продължителна е вашата настояща осъзнатост. Тук стигаме до техниките за съзнателност или за внимателност.
Техники за внимателност
Следват техники за преместване в настоящия момент. Експериментирайте с всяка от тях и намерете коя е най-подходяща за вас.
1. Съзнателно дишане
Това включва затваряне на очите и фокусиране върху звука и движението на дъха ви. Намерете къде в тялото си усещате дъха си най-силно. Някои казват, че е в гърдите, други в корема. Някои хора намират за полезно да се съсредоточат върху движението на въздуха във и извън носа. Където и да го усетите най-много, фокусирайте се върху това.
Ако съзнанието ви се лута, това не е лошо. Просто се упражнявайте да го връщате към дишането отново и отново.
Някои от предимствата на тази техника включват:
- Успокояващи психични колебания
- Позволява идентифициране и разграничаване на емоциите
- Избледняване на (отрицателните) емоции
- Увеличаване на вниманието и концентрацията
- Подобряване на самопроучването и самопознанието
- Подобряване на качеството на въображението, паметта и знанията
Откъс от книгата За силата на дишането обяснява връзката между диханието, осъзнаването и присъствието:
„Дишането е единствената естествена връзка на ума с Присъствието. И тази връзка между диханието и ума е постоянна, не може да бъде прекъсната, не може да бъде изоставена, докато се осъществява процесът на живот. “
Дишайте съзнателно и забележете, че вашата съзнателност е възможна. С тази техника можете да разтегнете продължителността на настоящия си момент и всички умствени качества, които искате да придобиете, ще се развият в резултат на това.
2. Гледане
Техниката за внимателност при гледане е проста за изпълнение и има незабавен ефект. С насочването на очите към определен обект толкова дълго, колкото можете, ще пренесете мислите си на едно място.
Изберете цвете, пламък на свещ или всеки интересен предмет, който харесвате и просто го погледнете. Не анализирайте обекта; просто се взирайте в него толкова дълго, колкото можете, и ще забележите подобряването на вашата концентрация, осъзнаването на себе си, състоянието си на съществуване и в крайна сметка на мислите си.
По време на погледа ще можете да видите, да наблюдавате мисъл, прекъсваща тази техника на съзнание, която показва нивото на вашата осъзнатост.
Повторете това упражнение поне три пъти на ден в продължение на няколко минути и си отбелязвайте напредъка на вашата концентрация и осъзнаване.
3. Тананикане
Техниката на тананикане е друг начин за повишаване на осъзнаването и фокусиране на ума.
- Затворете очи, гледайки вътрешната страна на клепачите и вдишайте бавно и дълбоко през носа.
- Покрийте ушите с длани, за да чувате звуците с вътрешното си ухо по-интензивно.
- Започнете да си тананикате или да издавате някакъв друг звук.
- Веднага след като тананикането приключи, преди следващото си вдишване, задръжте дъха си за няколко секунди и наблюдавайте еднопосочноста на съзнанието си.
Правете това с продължителност поне десет вдишвания и увеличете тази практика, колкото сметнете за добре.
Фината вибрация причинена от звука на тананикането е вътрешен масаж на вашето тяло, ум и душа и ви прави едно с настоящия момент.
Защо вниманието е толкова важно
След като съзнанието ви се отдалечи от дишането, отново ставате наясно с нещата и дейностите вътре и извън себе си. Може да получавате знания, но проучването на истинската ви същност и вашето психологическо развитие често не моат да се осъществят.
Практиката върху внимателността, ще ви помогне да се съсредоточите върху важните неща и да се освободите от негативността и вредните мисловни модели. Ще откриете, че улавяте повече важни неща, които се случват в живота и че можете да изградите положителни спомени въз основа на това, което се случва тук и сега.
Заключение
Техниките за осъзнаване с вглеждане и вслушване са чудесни за практикуване на концентрация, възстановяване на умствена и физическа сила и свързване с настоящия момент. Те ви подготвят да бъдете възможно най-присъстващи всвета около вас. Въпреки това, колкото и да са, те са ограничени в приложението си, тъй като не можете да гледате и да се вслушвате в себе си, докато общувате с хора или извършвате ежедневни дейности.
Това е само техниката на съзнателно дишане, която може да се използва във всяка ситуация, във всеки момент, докато вниманието на околните не е насочено към вас. Прилагането не изисква спокойна настройка като йога студио или медитационен център. Можете да прилагате навсякъде, по всяко време. Правейки това, вие оставате в настоящия момент, внимателни, толкова дълго, колкото искате.
Илина Димитрова
/
Много полезни техники, благодаря ви за полезните съвети, пробвах и трите и наистина разбирам каква е разликата за сетивата да усещаш настоящия момент за разлика от концентрацията на мислите за бъдещето или миналото.
30.08.2020