Психология на измамата
Каква е психологията на измамата? Замисляли ли сте се как някои хора стават жертви на измами, предавайки големи суми пари на мошеници? Дали става въпрос за телефонни, търговски или имотни измами, а понякога подлъгани от електронни съобщения, жертвите изпращат пари на хиляди километри.
Днешната ни история разглежда психологията на измамата. Развиваме тази тема, защото измамите далеч не са характерни само за България. По света обаче, се правят изследвания във всяка една от основите на измамата. Така в САЩ са изучавали психологията на измамата.
Адвокатът Род от Южна Калифорния инициирал проучване на това явление, след като неговата 60-годишна мащеха Дебра е измамена с 15 000 долара за период от няколко дни. Той обяснява:
„Всичко започна с повреда на компютъра ѝ, последвана от съобщение с указание да се обади на определен телефонен номер. Това накара Дебра, която е изключително интелигентна и много чувствителна личност да даде номера на кредитната си карта на лъжливите компютърни администратори. Таксуваха я повече от уговореното, за да поправят компютъра ѝ от разстояние, което така и не се случи.“
„Месец по-късно мошениците ѝ се обадиха, заявявайки, че по сметката й е издаден кредит поради недостиг на сумата в нея, но твърдели, че са направили грешка, след което са върнали няколко хиляди долара повече, отколкото е било взето първоначално.
„В продължение на няколко дни тя получаваше постоянни телефонни обаждания от тези хора (понякога с крясъци и заплахи), че трябва да отиде в банката си и да върне обратно тяхното надплащане, за което се предполага, че е кредитирано по нейната сметка. Разбира се, това беше лъжа. Но вместо да потвърди надплащането, тя отиде в банката си няколко пъти и преведе 15 000 долара в Тайланд. Всичко беше измама и тя не каза на никого за това в продължение на две седмици“
„Каква е психологията на измамата? Как измамниците да накарат иначе много интелигентни хора да им дадат хиляди долари? “ Род поискал да разбере.
Професорът по психология в Калифорнийския държавен университет Бейкърсфийлд – проф. д-р Луис Вега отговаря на тези въпроси.
Първа стъпка: Липса на знания + уязвимост
„Макар че никой не е имунизиран да стане жертва, мит е, че само наивни хора стават жертви на измами“, казва Вега. „Има няколко психологически елемента, които се обединяват, за да превърнат човека в идеална жертва на измама, като се започне с липсата на знания по предмета на измамата.“
Следва да си зададем този въпрос: „Защо не сме чували за компютърни техници, които са измамени като Дебра? Не сме, защото те са добре запознати с компютрите. Не можете да ги заблудите на тази тема. „
Вега очертава първоначалните фактори, създаващи уязвимост, която трябва да присъства, за да успее дадена измама:
- Някой, който не е нащрек за измамници. Болезнено е постоянно да мислиш, че можеш да бъдеш тяхна мишена.
- Обикновено някой, който е мил, уязвим от гледна точка на емоционални нужди и по-лесно се доверява на другите.
- Някой, който в примерния случай не разбира от компютри и изпраща сигнал за беда, което е знак за това, че е потенциална жертва.
- Освен това човекът не очаква да бъде нападнат и вижда измамника като полезен. Тук измамниците са се замаскирали като приятели, говорили са авторитетно и са влезли в компютъра й, така че тя да повярва, че те са законни експерти.
Стъпка втора: Поетапна ангажираност
Спомнете си, че Дебра няколко пъти ходи в банката си, за да превежда пари на измамниците, но не казва на никого. Вероятно си мислите: „Как може да се случи това?“ Психологическият термин за това е Допълнителна ангажираност. Вега показва как тази концепция държи хората в капан:
„В нашето общество е трудно да кажете „ не “, след като веднъж вече сте казали „ да “. Така че, след като те накарат да извършиш едно действие ти е по-лесно да направиш следващото, дори няколко пъти. Веднага след като сте се ангажирали с някакво действие, е трудно да си тръгнете. Това се превръща в автоматична практика – сякаш следвате определен сценарий и сте преминали средата.
„Искаме да ни възприемат като отборен играч. Искаме да спазваме правилата. Добавете към това сплашване и тормоз. Дебра е била заплашена. Колко прахосмукачки са продадени на хора, които са станали жертва на продажбите под натиск и не са могли да кажат на продавача да напусне дома им? “
Защо не попитате за помощ?
И така, защо Дебра не поиска помощ? Това би изглеждало логично, нали? Вега посочва следните причини за мълчанието ѝ:
- В условията на стрес се чувствате интимно и вашият рационален ум буквално заспива. Вие сте в състояние на шок.
- Осъзнаването, че нещо не е наред, позорът и срамът ви пречат да потърсите помощ.
„Мошениците разчитат на целта си да остане съобразена, да се доверява и да следва поръчките. Психологически жертвата не е напълно наясно как умът позволява да се разгърне този кошмар. „
А препоръката му за всеки, попаднал в подобна ситуация?
„Ако не се чувства добре, натиснете бутона за захранване. Изключете компютъра си и си тръгнете. Задавайте въпроси на приятели и колеги, преди да направите нещо повече. “
Designed by jcomp / Freepik
Теодора Маринова
/
Много полезен материал, измамници и мошеници има навсякъде. Много от тях упражняват легални професии.
Обърнете внимание на измамите на служителите на мобилните оператори, на бързите кредити и много други.
07.10.2020