Според изследователи икономиката трябва да зависи от природата
Ново проучване, публикувано от Европейския институт по горите (EFI), призовава за колективни действия за поставяне на природата в основата на икономиката и насочване на света към устойчив път.
Написан от мултидисциплинарен екип от над 25 автори, включително професор Кейт Пикет от университета в Йорк, 10-точковият План за действие за кръгова биоикономика на благосъстоянието обединява най-новите научни прозрения и пробивни технологии, за да предложи решение на текущите глобални предизвикателства.
Планът за действие подчертава значението на преминаването към кръгова биоикономика за трансформиране и управление на земи, храни, здравеопазване и индустриални системи с цел постигане на устойчиво благосъстояние в хармония с природата.
Фундаментална промяна
Професор Пикет от Центъра за биоразнообразие на антропоцен в Университета на Йорк в Леверхулм каза: „Този доклад се основава на нашата работа за моделиране и измерване на устойчиво благосъстояние и го поставя като централна цел на целите на ООН за устойчиво развитие. Необходимостта от социално справедлив преход до приобщаващо и устойчиво развитие и просперитет за всички се засили пандемията на коронавируса и е жизненоважно изследователите да работят заедно, за да излязат с предложения за фундаментална промяна. „
Устойчиво благосъстояние
Изследването излага 10 точки за действие, които са необходими за създаване на кръгова биоикономика, основана на синергична връзка между икономиката и екологията:
- Фокусирайте се върху устойчивото благосъстояние.
- Инвестирайте в природата и биологичното разнообразие.
- Генерирайте справедливо разпределение на просперитета.
- Преосмислете земната, хранителната и здравната системи цялостно.
- Трансформирайте индустриалните сектори.
- Преосмислете градовете през екологична гледна точка.
- Създайте благоприятна регулаторна рамка.
- Осигурете ориентирани към мисията иновации към инвестиционния и политическия дневен ред.
- Осигурете достъп до финансиране и подобрете капацитета, за да се намали рискът.
- Насочете и разширирете научните изследвания и образованието.
Окуражаващо
Изданието включва предговор от Негово Кралско Височество Принцът на Уелс, който каза: „Бях дълбоко насърчен от броя на учените и практикуващите, които се събраха да разработят 10-точков кръгов план за действие за биоикономика, вдъхновен от моята инициатива за устойчиви пазари и неговият кръгов алианс по биоикономика. Време е лидерите във всички дисциплини да пристъпят напред, да бъдат смели в амбицията си и да демонстрират възможното, за да могат другите да го следват. „
Равен просперитет
Планът очертава нуждата да се постигне устойчивост, като същевременно се гарантира справедлив просперитет. Изследователите твърдят, че здравето и благосъстоянието на гражданите е силен стимул за преосмисляне на природата, храните и здравните системи, трансформиране на индустриите и преосмисляне на градовете.
Марк Палахи, директор на Европейския горски институт, който ръководи проучването, каза: „Планът за действие формира рамката за Кръговия алианс по биоикономика, създаден от Негово Кралско Височество, за да ускори прехода към кръгова биоикономика. Горд съм, че EFI ще координира такава трансформираща инициатива. „
Background photo created by nikitabuida – www.freepik.com
Николай
/
Пазете планетата, ако съсипем тази си нямаме друга.
Икономика основана на алчността не може да оцелее дълго!
07.10.2020