Грешка ли са диетите?
На първо място, извадете от ума си думата „диета“. Това е илюзия, фантазия, мираж, диетата е просто краткосрочно решение на дългосрочен проблем. Никой по света не променя живота си, правейки „диети“. Това, което всъщност ще промени вашето здраве и външен вид, е както казаха другите, промяна в начина ви на живот, промяна в навиците в дългосрочен план. Само тогава ще постигнете и поддържате резултатите, които мотивират вашите здравни цели.
Ако сега някой ви препоръча конкретна диета, той вероятно ви лъже. Просто защото този човек не ви познава и няма магически сили да знае как тялото ви ще се асимилира и ще реагира на храната, която ядете. Те дори могат да препоръчат абсурдни смеси със съставки, които дори не са налични или които могат да бъдат дори вредни.
Няма магическа формула, приложима за всички организми на планетата, която да работи еднакво за всички. Ако имаше „по-добра диета“ за всички, вече щяхме да я знаем и всички щяхме да я спазваме без съмнение, но тя не съществува. Хранителните нужди на всеки човек са различни и зависят от много фактори. Всеки човек е подложен на поредица от променливи влияния и условия (околна среда, генетични, трудови, спортни и т.н.), които определят коя диета ще му даде най-добри резултати. Освен това е безотговорно някой да дава конкретни препоръки, без да знае вашето състояние или здравето ви.
Няма прост отговор, тъй като всеки метаболизъм е различен. В света на храненето има много митове за отслабване и по този начин се създават множество заблуди. Всичко е в баланса: изразходваме тези калории, които консумираме, а ако консумираме и не изразходваме тогава наддаваме килограми. Това е вярно, но има още много фактори, които ни влияят. Ние сме решени да видим диетите в консумацията на калории, а не в хранителната плътност. Тоест, ако изпием чаша кока-кола и избягаме примерно 3 километра, за да я изгорим, нищо не се случва. Компенсирането на празен прием на калории с упражнения е грешка. Имаме грешна представа за това, което смятаме за добра диета и как тялото я използва. 150 калории безалкохолна напитка не са същото като 150 калории от шепа бадеми. Въздействието не е същото.
Друга идея, която трябва да прогоним от съзнанието си, е общите препоръки да се яде 4 или повече пъти на ден. Гликемичният индекс (лесен начин за класиране на храната по скала от 1 до 100 въз основа на ефекта ѝ върху нивата на кръвната захар.) След прием на „лоша храна“ кръвната захар се повишава и няколко часа след ядене усещането за глад се връща. Контролирането на спада на кръвната глюкоза ще ни направи по-сити. За да избегнете напълняване, трябва да изразходвате калории, докато ги консумирате. Толкова е просто, ако има калориен дефицит, отслабвате и ако не изразходвате калориите, които ядете, наддавате. Няма и храни за отслабване, нито една храна няма отрицателни калории, това е измама. Всички здравословни храни, включително плодове и зеленчуци, имат калории в по-голяма или по-малка степен, освен ако не са отрова, която бавно изсмуква жизнената ви сила. Повтарям: Всичката храна съдържа калории, които се трансформират в енергия, която трябва да се използва, ако не възнамерявате да наддавате.
И накрая, единствените хора, които могат да ви дадат точни препоръки относно вашето здраве и вашата диета, са вашият лекар, вашият диетолог или вашият личен треньор. Никой друг.
Food photo created by freepik – www.freepik.com
Емилия
/
Хайде да видим как ще отслабнеш без диета
21.10.2020