HomeОбщество10 начина за прилагане на съотношение на позитивност 3 към 1

10 начина за прилагане на съотношение на позитивност 3 към 1

10 начина за прилагане на съотношение на позитивност 3 към 1

10 начина за прилагане на съотношение на позитивност 3 към 1

Развивайте щастието си, изграждайте устойчивост и култивирайте спокойствие.

„Мозъкът е като велкро за отрицателни преживявания, но тефлон за положителни.“ – Рик Хансън

Има хора, за които чашата винаги е почти пълна и такива, за които е почти празна.

Вашето пристрастие към отрицанието

Помислете за всички времена, в които сте размишлявали безброй часове за един негативен аспект на ситуация, когато в ретроспекция е нямало от какво да се притеснявате. И все пак, пристрастието ви към негативизъм ви е накарало да пренебрегнете много положителни елементи. Вашите колеги са ви дали възторжени отзиви за вашата презентация, но не сте могли да измъкнете това намръщено лице на първия ред. По-голямата част от приятелите ви са присъствали на вечерята ви, но тази двойка, която не се яви, продължи да мига в мозъка ви като неонов знак за неуспех.

Живеем в трудни времена с несигурността на коронавируса. Трудно е да останеш позитивен с такива трудни предизвикателства, с които повечето от нас никога не са се сблъсквали. Нашата пристрастност към негативизма само добавя обида към нараняване, защото надценява безпокойствата, които иначе не ни застрашават, и подценява способността ни да ги управляваме. Пристрастието на негативизма играе важна роля за оцеляване, като ви предпазва от физическа опасност и по-малко предстоящи заплахи като финансов натиск, строги срокове, здравословни притеснения, тревожност при изпълнението, страх, че основното ви притискане може да ви изостави. Списъкът продължава. Той ви предупреждава и подтиква към действие, дори когато положителните преживявания превъзхождат негативните, карайки живота ви да изглежда пълен с предимно негативни събития, които ви поставят на ръба и ви ядосват или вбесяват.

Съотношение на позитивност 3 към 1

Учените са открили, че са необходими три положителни преживявания, за да се компенсира един отрицателен опит. Според д-р Барбара Фредриксън, изследовател на позитивността от Университета на Северна Каролина, за всяко сърцераздирателно негативно емоционално преживяване, което претърпите, трябва да изпитате поне три сърдечни положителни емоционални преживявания, които ви възстановят. Прилагането на съотношението 3 към 1, както тя го нарича, изгражда взаимовръзка между вашия ум за оцеляване и вашия процъфтяващ ум. „Позитивността не означава, че трябва да следваме аксиомите „Приемете го с усмивка“ (Grin and bear it) или „Не се притеснявайте, бъдете щастливи“ (Don’t worry be happy), казва Фредриксон. „Това са просто повърхностни пожелания. Позитивността е по-дълбока. Състои се от целия набор от положителни емоции – от благодарност към любов, от забавление до радост, от надежда до благодарност и много други. „

По-вероятно е да си спомните времето, когато сте паднали от дървото и сте счупили ръката си, отколкото всички онези времена, когато сте се изкачили безопасно на дървото. Или онова лекарство с лош вкус, което майка ви ви принуди да изпиете. Но според Фредриксън, „Потенциалът за натежаване на негативността се крие във вас, точно както потенциалът за животворна позитивност.“

10 начина за прилагане на съотношението на позитивност 3 към 1

Има много начини да търсите съотношение на позитивност 3 към 1 в живота си. Ето 10 съвета за това как можете да внесете повече позитивност в живота си, за да балансирате пристрастието на негативизма:

1. Пренапишете историята, която ви насочва към пристрастието на негативизма. По време на период на несигурност, като пандемията с коронавируса, имайте предвид как вашите страхове запълват празните места за спомени и засилват вроденото пристрастие на негативизма. Промяната на спомена пречи на емоциите ви да оцветят фактите. „Когато моят издател ме помоли да запиша аудиокнига, моето негативно пристрастие ме предупреди, че ще бъде изтощително. Вместо да се притесня, обаче аз погледнах на предстоящото събитие в звукозаписното студио като на приключение, което трябва да има малък проблем за отстраняване. И се оказа забавно преживяване.“

2. Търсете възможността в трудността. Малко ситуации са на 100 процента лоши. Пристрастието на негативизма ще ви накара да се съсредоточите автоматично върху негативната страна на ситуацията. Тренирайте ума си да обръщате представата си за случващото се. Фокусирайте се върху решенията, а не върху проблемите. Определете обратната страна на отрицателната ситуация. Постарайте се да се съсредоточите върху добрите новини, увити около лошите. Търсете розите вместо тръните. „Трябваше да платя повече данъци тази година, отколкото през целия си живот“ става „Тази година спечелих повече пари, отколкото някога съм правил“. И „Много хора ще хванат Covid-19“ може да се превърне в „Много хора ще се заразят с вируса и ще оздравеят“.

3. Разширете обхвата на ума си. След като осъзнаете, че имате избор как да възприемете и да отговорите на предизвикателство и че оптимизмът винаги присъства – дори под най-силния натиск – можете да започнете да фокусирате ума си повече върху аспектите на общата картина на ситуациите и да надграждате върху тях. Разширяване и изграждане разширява обхвата и границите на ума ви, за да можете да видите повече възможности. Разширявате ограничителния „обектив за доближаване“ на вашата негативност в „широкоъгълен обектив“, създавайки перспектива, която увеличава обхвата ви на видимост.

4. Обърнете диктата на майката природа. Вземете навика да подценявате опасностите, които не застрашават живота и да надценявате способността си да ги преодолеете. Когато се сблъскате с неуспех, ако обърнете перспективата си, е по-малко вероятно да развиете негативен модел на поражение. Докато се научите да приемате живота според неговите условия, вместо да насилвате живота, който искате да имате, ще мащабирате препятствията на съпротивата, ще губите спокойствието си по-рядко и ще намерите щастието, което сте търсили.

5. Не взимайте дребните неща прекалено насериозно. Поемайте малки рискове в нови ситуации, вместо да предсказвате отрицателни резултати, без да си подавате врата. Вместо да се настанявате в уютни коловози и рутини, опитайте нови неща, „Не познавам никого на партито, така че няма да отида“ става „Ако отида на партито, може да се сдобия с нови приятели“.

6. Не позволявайте на едно негативно събитие да управлява целия ви начин на живот. „Не получих повишението; сега никога няма да постигна целите си в кариерата.“ става „Не получих повишение, но има много други стъпки, които мога да предприема, за да постигна целите си в кариерата.“ Нищо не е постоянно и всяка ситуация може да бъде променена към по-добро.

7. Обърнете се към другите. Малките жестове по време на трудни моменти могат да ви накарат да се почувствате подпомогнати, а дори да ви създадат чувство на еуфория. Очевидната полза, когато се обърнеш да помогнеш на някой друг, е, че си почиваш от собствените си грижи за известно време. Приносът, даряването, доброволчеството и извършването на любезни действия, независимо от това колко непознати са другите хора (и животни) е по-дълбоко смислен и хуманен начин.

8. Практикувайте позитивен разговор. След голямо разочарование, подчертайте вашите триумфи и успехи „високите си постижения“, вместо да се забивате с вашите „недостатъци“. Потвърдете положителната обратна връзка, вместо скромно да я пренебрегнете. Уверете се, че списъкът ви с големи постижения е по-дълъг, отколкото списъка ви с недостатъци.

9. Определете неуспеха като урок за научаване, а не като неуспех да издържите. Попитайте се какво можете да научите от лошите резултати и ги използвайте като стъпки, вместо като прегради. Мислете за ситуацията като за независима от вас.

10. Стремете се да видите печалби, съдържащи се в загубите ви. Всяка загуба съдържа печалба, но трябва да я търсите. Всеки път, когато се изправяте след неуспех, вашето постоянство увеличава вероятността да ви тласне нагоре в кариерата „Трудно е да победиш човек, който никога не се отказва“.

Love photo created by drobotdean – www.freepik.com

Споделете чрез
Оценете тази статия

editor@mobilnamedia.com

Коментари
  • Позитивното мислене може да реши единствено проблемите породени от негативизъм.
    Реалните проблеми си остават независимо от нашата нагласа.

    От друга страна негативното мислене се поражда от реалните проблеми.

    21.10.2020

Напишете коментар