Как смяната на сезоните влияе на нашите тренировки?
Обичате да спортувате, но смятате, че по-студеното време е сериозно препятствие пред тренировките ви? Не се притеснявайте, всички смятаме така. Затова прегледахме обяснението на лекарите Фолуша Олуваджана и Сара Дейвис за това как нашите тренировъчни навици се променят със сезоните и какво можем да направим, за да сме мотивирани.
Тази година упражненията бяха нещо като божи дар. Тъй като ограниченията на коронавируса ограничиха местата, които можем да посетим и хората, които можем да видим, мнозина се насочиха към ежедневните разходки, домашните тренировки, а напоследък и към наскоро отворените фитнес зали (които очакваме всеки момент да бъдат отново затворени), за да запълнят времето си и да насочат енергията си.
Но сега часовниците са се върнали назад, което означава по-кратки дни и по-тъмни вечери, докато във въздуха се усеща и студ. За много хора този сезонен преход много често бележи промяна в мотивацията, като топлите уютни дни са далеч за предпочитане пред дъжда или затварянето във фитнес залата.
„Много от нас откриват, че в по-студените и влажни месеци нашата мотивация да правим каквото и да било е повлияна отрицателно, включително упражнения”, обяснява фитнес треньорът д-р Фолуша Олуваджана. Но има и различни предимства, когато времето се обърне, и редица неща, които можеш да направиш, за да поддържаш себе си с наближаването на зимата.
Научете също какви грешки допускаме с диетите
Как промяната във времето влияе на мотивацията ни?
Установено е, че студеното време и по-тъмните дни могат да повлияят на настроението ви. Всъщност, според изследване, проведено от The Weather Channel, почти една трета от хората в по-северните страни страдат от степен на сезонно афективно разстройство, което може да причини лошо настроение, лош сън и проблеми с концентрацията. „Ако се чувствате неудобно, казва д-р Олуваджана,„ тренировката може да се превърне като психическо предизвикателство “.
В допълнение към умствените пречки, които може да изпитате с промяната на сезоните, по-студеното време оказва влияние и върху нашите тела. Според д-р Сара Дейвис от Panacea Health, „мускулите и сухожилията ни често се стягат от студа“, което означава, че „в резултат на това е възможно да почувстваме болки в ставите, което може да бъде обезсърчително за физическа активност“.
Какви са ползите от упражненията през студените месеци
Вярно е, че „упражненията на открито обикновено не са толкова забавни, ако е студено и дъждовно“, казва д-р Олуваджана. Но независимо от това, „има някои уникални предимства“. Както д-р Дейвис обяснява, ние се възползваме от това да бъдем на открито през зимата, защото това ни осигурява витамин D, „въпреки очевидно по-ниските нива на слънчева светлина“.
„Ние произвеждаме хормона витамин D в телата си чрез излагане на слънчева светлина с всякакъв интензитет“, казва д-р Дейвис. Така че, въпреки че може да сме по-склонни да попиваме слънцето, когато е топло, все още можем да извлечем ползите от него през по-студените месеци. Всъщност може дори да е по-важно да го направите, тъй като „дефицитът на витамин D е по-чест през зимата“, споделя д-р Олуваджана.
Ползите от увеличеното производство на витамин D включват „повишени енергийни нива, поддържащи имунната ни система и поддържащи здрави, здрави кости“, казва д-р Олуваджана. В допълнение, д-р Дейвис обяснява, че „има доказателства, че витамин D също е от полза за психичното ни здраве“. В комбинация с ендорфина, който ви осигурява, излизането в студеното време, за да се упражнявате, може да е нещото, от което се нуждаете, за да предотвратите сезонния спад в настроението.
Някои топ съвети за поддръжка на добра рутина на упражнението при промяна на сезоните:
Едно е да знаете, че упражняването в по-студеното време е нещо добро, а друго е да искате да го правите. За щастие обаче има неща, които можете да направите, за да бъдете мотивирани. Д-р Олуваджана препоръчва да коригирате графика на тренировките си, за да сте сигурни, че се придържате към него. Тя предлага например „да пренастроите бягането си за обяд, ако не искате да бягате през тъмните утрини“ или „да преминете към домашни тренировки, ако достигането до фитнеса е неудобно“.
Поддържането на температурата също трябва да бъде основен приоритет – което, според д-р Олуваджана, идва с добавения бонус, че „набавянето на нова, топла тренировъчна екипировка може да ви помогне да се мотивирате да спортувате навън през зимата“. Има и специфични упражнения, които можете да правите, които са особено добри за поддържане на телесната температура. Както обяснява д-р Дейвис, „упражняването на големите мускулни групи в краката с клекове и мъртвата тяга ще ви стоплят през зимните месеци“.
People photo created by yanalya – www.freepik.com People photo created by senivpetro – www.freepik.com