Защо „здравият невротик“ може да процъфти в стресови моменти
Тревожността може да навреди, но овладяването на невротизма ви може да донесе ползи, включително някои неочаквани предимства в настоящите условия.
Всички познаваме някой невротик (като Моника от „Приятели“ или Джордж от „Зайнфелд“). Невротичните хора се притесняват твърде много. Ако нямат нищо конкретно, за което да се притесняват, тогава те започват да се притесняват, че не се притесняват.
При личностни тестовете участниците оценяват невротизма си с въпроси като „лесно се дразня“ и „много по-тревожен съм от повечето хора“. Колкото повече се съгласявате с тези твърдения, толкова по-невротични сте, ако сте обективни. Тези черти могат да създадат забавен персонаж от някоя комедия, но едва ли звучат като рецепта за здраве и щастие. Ако стресът е наистина вреден за нашето здраве, както показват много изследвания, тогава бихте очаквали невротиците да имат по-кратка продължителност на живота.
Преди около две десетилетия обаче Хауърд Фридман от Калифорнийския университет в Ривърсайд забеляза, че доказателствата за това предположение са доста слаби. „Някои проучвания показаха, че невротичните хора са или стават по-малко здрави или умират по-рано“, спомня си той, „докато други проучвания показват обратното – че невротичните хора са склонни да бъдат или да стават по-здрави и да живеят по-дълго.“
Предвид тези открития, Фридман започна да се чуди дали тази личностна характеристика може да е като нож с две остриета. Докато безпокойството само по себе си може да навреди при някои обстоятелства, някои хора може да използват притеснението си като мотивация за подобряване на здравето си. Това би било особено вярно, предполага Фридман, за хора както с висок невротизъм, така и с висока добросъвестност (тенденцията да бъдат дисциплинирани и организирани), тип личност, който той определя като „здрав невротик“. Представете си, например, че постоянно се страхувате за вашето здраве. По-спокойната личност може да не реагира на риска, докато здравият невротик е по-вероятно да получи медицинска помощ.
Разплитането на личностни фактори, които биха могли да доведат до различни здравни резултати, и обяснението как се правят, е изключително трудна задача. Различни проучвания обаче очертават ползите от това да бъдеш здрав невротик, включително някои неочаквани предимства в настоящата пандемия.
Възпалени чувства
Нека първо помислим за изследване на хронично възпаление от Никълъс Туриано от Университета в Западна Вирджиния. Винаги, когато сме болни или ранени, организмът ни изпраща антитела. Това води до зачервяване и подуване, но помага да се унищожат микробите и да се възстанови тъканта – превръщайки възпалението в основно оръжие в защитните сили на нашите тела. За съжаление, различни видове поведение – като пушене, пиене, преяждане и физическо бездействие – могат да създадат продължително възпаление. С течение на времето това може да увреди тъканите ни, което да доведе до артрит, диабет, рак, сърдечни заболявания и може би до Алцхаймер. Следователно измерването на нивата на ключовите провъзпалителни молекули осигурява моментна снимка на нечие здравословно състояние и риска от заболяване в бъдеще.
За да открие дали личността на някого може да повлияе на риска от хронично възпаление, Туриано изследва проучване сред повече от 1000 участници на средна възраст, които са преминали редовни здравни прегледи. Подкрепяйки теорията за „здравия невротик“, Туриано установява, че хората с комбинация от по-добра съвестност и по-висока невротичност са намалили нивата на възпаление, като са се справили по-добре от хората, които са постигнали високи резултати само по една от чертите.
Подобно на Фридман, Туриано предполага, че причината за тези различия се крие в начините, по които те реагират на своите тревоги. Здравят невротик е склонен да има по-нисък индекс на телесна маса например. Това може би е защото е по-наясно със здравните рискове от затлъстяване и затова полага повече усилия да поддържа здравословно тегло.
Може да ви бъде интересно да прочетете:
– 3 техники за осъзнаване на настоящия момент.
– 10 начина за прилагане на отношение на позитивност 3 към 1
Ако сте „Здрав невротик“ е възможно доза невротизъм да ви направи по-склонни да се грижите за здравето си
Woman photo created by ArthurHidden – www.freepik.com
В този смисъл, Мириам Стигер, психолог от университета Брандис, близо до Бостън, наскоро показа, че здравите невротици са по-склонни да се придържат към режим на упражнения. Субектите са получили FitBit тракер и са били насърчавани да увеличат броя на крачките, които са правели всеки ден, използвайки процес, известен като „намерения за изпълнение“ (в който се прави конкретен план за това кога и къде ще се упражняват). Както се очаквало, хората с висока добросъвестност са имали тенденция да показват по-големи подобрения от хората с ниска добросъвестност. Но хората, които били с добросъвестност и невротизъм, се представили още по-добре. „Здравият невротик може да е по-способен да насочи своите здравословни проблеми към положително поведение“, заключава тя.
Метаанализ на 15 проучвания, изследващи поведението на личността и здравето в САЩ, Великобритания, Австралия и Германия, подкрепя този аргумент. Изследователите установяват, че хората с висока невротичност и добросъвестност са по-малко склонни да пушат и по-често да правят редовни упражнения.
Конструктивно справяне
Събитията от 2020 г., разбира се, обърнаха много от нашите предположения наобратно. Може би се чудите дали допълнителните напрежения от пандемията биха преодолели някоя от ползите, които може да дойдат от невротизма.
И все пак последните изследвания показват, че някои невротични личности са се справили изненадващо добре с несигурността на Covid-19. Въпросното проучване разглежда чувството на безсилие у американските служители през последните две седмици на месец март.Това е след като правителството на САЩ обяви извънредно положение.
Очаквано всички започнали да се чувстват безпомощни в началото на този период, но изследователите установили, че хората с високо ниво на невротизма са склонни да възвръщат чувството за контрол по-бързо от тези, които имат по-спокойни личности. Въпреки че това конкретно проучване не изследвало и добросъвестността, авторите твърдят, че то се вписва в общата концепция за здравословен невротизъм, показвайки как повишената бдителност към новите заплахи понякога може да доведе до конструктивно справяне.
Предвид предишното изследване е възможно здравите невротици също да са по-малко склонни да хванат самия вирус – тъй като техните притеснени от естеството си личности ще ги накарат да вземат повече предпазни мерки, като миене на ръце, носене на маски и социално дистанциране.
Невротизмът може да доведе до по-голяма вероятност да вземете подходящи предпазни мерки по Covid-19
Фридман приветства тези констатации. „Проучванията ясно показват, че макар депресивните преживявания и хроничната враждебност да са нездравословни, бдителността и тревожната загриженост на здравия невротизъм – съчетани при правилните обстоятелства с благоразумието и отговорността да бъдеш съвестен – могат да създадат много здравословни модели.“
Използване на вашия невротизъм
Дългосрочните ползи от невротизма обаче остават предмет на дебат. Сара Уестън, асистент в Университета в Орегон, е сред изследователите, които са показали, че здравословният невротизъм може да намали пушенето, но нейните анализи не са открили доказателства, че здравите невротици живеят по-дълго от обикновените хора. „Хората, които са болни както с невротизъм, така и с прекалена добросъвестност, могат да се възползват от по-здравословни навици, но не изглежда, че това има силни последствия надолу по веригата“, казва тя. Физиологичните ефекти на самия стрес, като повишено натоварване на сърцето, могат да противодействат на положителните промени в поведението, подозира тя, което означава, че няма връзка с общо увеличение продължителността на живота.
Въпреки това тя се надява, че разбирането за здравословен невротизъм все пак може да помогне да се предложат начини за персонализиране на интервенциите, така че хората да могат да се възползват от съществуващите си силни страни. „Бихте могли да овладеете тези поведенчески тенденции и да ги използвате като начин да подтикнете хората да правят неща, които биха имали влияние върху здравето им.“
Ако сте с високо ниво на невротизъм, но с по-ниска добросъвестност, може да се опитате да засилите самодисциплината си, за да сте сигурни, че действате според тревогите си. Стигер тества тази възможност с приложение, което обучава хората за предимствата на добросъвестността и ги насочва да правят конкретни планове за увеличаване на физическата си активност.
Тези от нас с невротична личност може също да преразгледат начините, по които изграждаме своите притеснения. Скорошни изследвания показват, че отношението ни към тревожността често определя как това влияе на нашето психическо и физическо здраве. Ако смятаме, че тревожността вреди, тогава обикновено отнемаме повече време, за да се възстановим от стресови събития и да претърпим по-дългосрочни последици от преживяването. Ако възприемаме тревожността като източник на мотивация и енергия, ние сме склонни да се представяме по-добре и да се възстановяваме по-бързо след преминаване на стреса.
Въпреки че механизмите все още се изследват, изглежда, че този по-позитивен възглед за безпокойството ни спира да се спуснем в контрапродуктивно размишление за нашите притеснения и помага да се засили нашата увереност в способността ни да се справим. Едно проучване, което проследява голяма група от германски лекари и учители, установява, че това отношение напълно буферира вредните ефекти от повишената тревожност в течение на една година. С по-нататъшни изследвания може да се окаже, че преминаването към здравословен невротизъм може да бъде постигнато чрез проста промяна в мисленето.
Фридман със сигурност смята, че е време да вземем по-нюансирано разбиране на нашите личности и чувства. „Днес популярното мнение често приравнява аспектите на тревожност и настроение на невротизма със стрес и възприема този стрес като причина за заболяване, дори в светлината на значителна документация, че това е прекалено опростяване“, твърди той. „Притеснението може да бъде ОК, особено в ситуации като пандемия.“ В тази нова епоха на безпокойство може би няма по-подходящо време да възприемем предимствата на нашия раздразнителен ум.