От какво зависи колко тежко боледуваме с коронавирус COVID-19
Коронавирус COVID-19 беляза 2020 година. Предполага се, че всички рано или късно ще се заразим с вируса. През това време препоръките и мерките, които се налагат целят облекчаване на медицинските екипи.
За да реагираме най-адекватно на заразата е добре да установим какво определя това как боледуваме с коронавирус COVID-19. Някои от тези фактори зависят от нас, а на други не можем да повлияем. Затова можем да дадем препоръки за някои за разлика от други.
Фактори, които определят колко тежко боледуваме с коронавирус COVID-19
Вирусен товар. Това е количеството от вируса, което попада у нас. Колкото и силна имунна система да имаме, ако се заразим с голямо количество от вируса, боледуването ще бъде по-тежко.
За да намалим вирусния товар можем да ползваме маска, дезинфектант, както и да намалим социалните контакти.
Сила на имунната система. Силата на имунната система зависи от много определящи фактори. Такива са нашият ген, възрастта ни, наличието на други заболявания и как се грижим за имунната си система и цялостно за здравето си. За да държим по-силна имунната си система е добре да се храним здравословно с храна, богата на витамини. Хранителните добавки могат да помогнат, но не са толкова ефективни.
Най-добри за имунната ни система са храни като: българска люта чушка, джинджифил, лимони, чесън, лук, пчелен прашец и в по-малка степен повечето пресни плодове и зеленчуци. Спортът за здраве е един от начините за дълготрайна грижа за имунната система.
Имунната система отслабва, когато човек се преохлажда. Като допълнителна информация ще ви посъветваме да не стоите продължително време на студено или проветриво място. Да не носите мокри или влажни дрехи и да се загрявате с топли напитки, ако сте претърпяли охлаждане. (Внимание, състояние на тежка хипотермия трябва да се третира с постепенно загряване на тялото)
Дълготрайна вреда на имунната система оказват и лошия начин на живот като: тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол, нискокачествени хранителни продукти или редовно преяждане, недоспиване, стрес, заседналост и др. Ако промените начина си на живот ще подобрите състоянието на имунната си система в дълготраен период.
Опит на имунната система. Когато се заразяваме с различни болести, имунната ни система реагира. Изграждаме антитела, които се борят с инфекцията. Тези антитела остават известно време в организма ни, но изчезват с времето. Това, което остава е клетъчната памет, и така нареченото „знание на имунната система“. Когато имунната ни система веднъж се научи да произвежда антитела срещу някой вирус, при последващо заразяване тя реагира много по-бързо. Затова повечето от хората, които веднъж са се заразили с коронавирус COVID-19, или не се разболяват при повторно заразяване, или прекарват болестта с много леки симптоми и бързо се възстановяват (има и изключения, повлияни от другите фактори)
За съжаление в разгара на пандемията не можем да направим нищо, за да подобрим „знанията“ на имунната си система. Това, което сме могли да направим в миналото е било да имаме повече контакти през лятото, когато цялостното състояние на организма и имунната ни система е било по-добро. Ако бяхме се срещнали с вируса през онова време, днес щяхме да имаме една по-подготвена имунна система.
Внимание: Ваксините са средство, което научава имунната ни система да се бори с инфекциозни болести. Ваксина, обаче не трябва да се ползва, в разгара на пандемията, защото тя ще повиши вирусния ни товар.
Достоверна информация за коронавирус COVID-19 в официалния сайт на българските институции – https://coronavirus.bg/