Как да работим от вкъщи и да останем продуктивни
Работата от вкъщи може да има своите предимства, но полагането на труд от дома може да има някои негативни аспекти.
Вероятно ще откриете, че намалявате производителността си, ще работите по-дълго време и балансирането между вашия работен и личния ви живот може да бъде предизвикателство. С малко съвети можете да донесете работата си вкъщи без големи усложнения.
Ако ще работите от вкъщи заради карантина от коронавируса, или принципно сте избрали работа от дома, трябва да научите как да увеличите продуктивността си.
Тук не става въпрос за офис цветове или страхотни идеи за изграждане на домашен офис. Има някои правила и определени граници, които трябва да си наложите, за да успеете.
Задайте правила със семейството си
Не попадайте в капана, че работата от вкъщи означава, че ще спестите от разходи за грижи за домашни любимци или грижи за деца. Този вид мислене в крайна сметка ще провали плановете ви за много кратък период от време. Не се заблуждавайте да мислите, че можете да заместите училищната занималня. Не се опитвайте да ставате и готвачи за децата си, докато работите от дома си.
Ако имате по-големи деца, е много по-лесно да зададете границите си, докато работите. Можете да уведомите децата си, че понастоящем не можете да бъдете обезпокоявани. Ако работите в самостоятелна стая, помислете за окачване на табела с надпис „Не ме безпокойте“.
В магазините и обикновено в книжарниците има табели. Лесно можете да изберете най-подходящата за вашето семейство.
Наистина е трудно за децата да устоят да ви безпокоят, докато работите. Можете да опитате да окачите дъска пред вратата, за да оставят съобщения или за какво трябва да говорят с вас.
Ще бъде по-лесно да запомните, когато приключите със задачите, за да се свържете с тях и да не бъдете разсеяни, когато най-накрая успеете да говорите с тях.
Ако имате куче е нужно да планирате разходки на всеки няколко часа. И двамата можете да получите шанса да протегнете краката си, докато се борите с желанието да се отдалечите за малко от компютъра.
Стойте далеч от дивана!
Въпреки че може да е привлекателно да използвате дивана си като легло, това не означава, че трябва. Трябва да определите стая или зона, така че да можете да формирате мисловна граница между работа и почивка.
Ако нямате домашен офис, намерете пространство, в което има достатъчно място и площ, за да работите, и няма да доведе до проблеми с врата и гърба. Някои хора избират масата за трапезария, но не забравяйте да почистите след себе си в края на работния си ден.
Не искате да разпределяте работния си ден във времето за семейството.
Експерти по човешки ресурси твърдят, че трябва да имате стая, която да ви зарежда с енергия, предлагайки най-естествената светлина и страхотна гледка. Може да използвате кухнята си точно по тези причини.
Как се чувствате в тази стая? Ако се чувствате в застой, намерете друга стая, която ви дава положителна енергия, което ви позволява да създадете добър работен процес.
Създайте си ергономична среда
С други думи, имате нужда от пространство, което да е безопасно и ефективно.
Подредете вашия стол, компютър, бюро или маса, клавиатура, мишка и телефон, така че да можете да работите по-продуктивно.
Направете вашето избрано пространство приветливо
След като имате избраното от вас пространство, най-важно е да го поддържате чисто.
Претрупаното работно пространство ще обърка мислите ви и ще предизвика много разсейвания. Например, купчина неотворена поща ще ви разсейва часове наред. Вземете тази поща и я преместете в собственото ви кошче, далеч от погледа и извън ума ви.
Не искате избраното от вас пространство да ви влачи надолу, искате то да ви зарежда с енергия. Това не означава, че трябва да сте абсолютни перфекционисти, просто се нуждаете от малко ред и ограничаване на разсейващите елементи.
Намалете нещата на бюрото си само до неща, по които работите в момента и може би няколко неща, които ще ви вдъхновят, като растение или произведение на изкуството.
Запасете се с канцеларски материали и важни номера
Ако във вашето пространство има килер, още по-добре. Можете да приберете консумативи, зарядни устройства, слушалки и т.н.
Това ще ви спести да бягате навсякъде и да търсите нещо. Телефонните номера са от съществено значение, ако компютърът ви се повреди и това е далеч от простото решение. Имайте предвид, че няма да имате техници и системни администратори, които да влизат и излизат от новия ви домашен офис.
Определете си график и работно време още от самото начало
Трябва да структурирате рутина, която ще ви помогне да се адаптирате към новата работна среда.
Имайте предвид, че концентрацията ви може да спадне само за 20 минути, така че е най-добре да си направите график със задачи от по 20 минути, след всяка от които прекъснете за 20 секунди. Когато правите почивка, погледнете надалече през прозореца, за да изчистите фокуса и вниманието си.
Ако имате навика да стоите до късно или да спите, трябва да синхронизирате биологичния си часовник, за да ви предупреждава по време на работа, като излизате навън за минимум 15-20 минути всеки ден.
Експертите са доказали, че слънчевата светлина помага да се стимулира епифизата, която произвежда мелатонин, който е хормон, помагащ да контролирате вашите цикли на сън и събуждане.
Излизайте на разходка всеки ден преди работа
Ще имате по-добро състояние на ума, за да започнете деня си.
Съставете график за разходка всеки ден, така че да свикнете с рутината. Дали с децата, дали с кучето или сами, разходката ще ви бъде от голяма полза.
Поддържайте живи контакти
Да сте дисциплинирани и продуктивни, за да работите от вкъщи не означава, че трябва да сте затворени. Поне веднъж на около четири часа се откъснете и застанете лице в лице с истински човек, независимо дали е съсед, приятел или член на семейството.
Някои специалисти препоръчват да чатите, като например да изпращате имейли на приятели по време на вашите почивки или да се свържете с колеги в офиса, използвайки приложения за съобщения.