Колко мехурчета има в чаша бира?
Когато налеете чаша бира образуването на пяна от малките мехурчета започва мигновено.
Отначало този пенлив поток от карбонизация изглежда безкраен. Но днес ще изследваме колко мехурчета всъщност излизат от една халба бира.
Жерар Лигер-Белер, професор по физика на химичните процеси от Университета на Реймс Шампан-Ардени във Франция, преди това е изследвал тази ефервесцентна тема в Шампан, изчислявайки, че шампанското прави около 1 милион мехурчета. Наскоро Лигер-Белер надникна в дълбините на бирените чаши и установи, че те произвеждат два пъти повече мехурчета от шампанското – с до 2 милиона мехурчета, които изскачат в чаша от половин литър, според ново проучване.
Малко данни за бирата и нейните мехурчета
Археологическите доказателства показват, че хората варят и пият бира вероятно от над 10 000 години. Лигер-Белер и съавтор Клара Силиндре, доцент и изследовател в Групата за молекулярна и атмосферна спектроскопия в университета в Реймс, съобщава в проучването. Напитката е „най-популярната алкохолна напитка в световен мащаб“, като световното производство достига близо 200 милиарда литра годишно, а мехурчетата и пяната са важна част от бирата, казvaа Лигер-Белер в Live Science. Това важи особено за „Лагер“, най-популярният вид бира.
„Струва ни се уместно да осигурим още знания за образуването на мехурчета, размера им и накрая за въпроса за общия им брой, които вероятно ще се образуват в чаша бира по време на целия процес на естествено разгазиране“, казва той.
Откъде идват балончетата в бирата
Бирата обикновено се прави от четири съставки – малцови зърнени храни, хмел, мая и вода – които след това ферментират. Този процес разгражда въглехидратите, за да се получат алкохол, захари и въглероден диоксид (CO2). Когато бирата се бутилира или консервира, се добавя допълнителен CO2. Това създава налягане в съда. След като уплътнението върху кенчето или бутилка се премахне, течността става пренаситена с CO2. След отваряне газът се отделя във вид на малки мехурчета.
За проучването изследователите разглеждат бира с 5% алкохол, изливайки около 250 милилитра при температура от 6 градуса по Целзий в халби от 500 мл. Учените са установили, че общият брой мехурчета бира ще бъде повлиян най-вече от три фактора:
- концентрация на разтворен CO2 в чашата,
- обем на мехурчетата,
- точката, в която бирата става толкова изчерпана от CO2, че не могат да се образуват повече балончета.
Малките недостатъци в бирените чаши също помагат на CO2 мехурчетата да излязат от течността, установиха авторите на изследването. Разтвореният CO2 би се събирал около добчици и процепи с широчина по-голяма от 1,4 микрометра, образувайки потоци от мехурчета. След това чрез високоскоростно заснемане се показва, че мехурчетата стават по-големи, докато се издигат, улавяйки още повече CO2 от бирата. Общо, чаша бира от този обем би генерирала между 200 000 и 2 милиона мехурчета, според проучването.
Важно ли е това проучване за бирата
Това изследване не е свързано само с броенето на мехурчета, казват учените. Когато мехурчета в напитката изскочат върху езика на пиещия, те подобряват фините вкусове; чрез изучаване на ефервесценцията в течност, учените могат да научат как се държат напитките при различни условия и как това може да повлияе на вкуса им.
Докато количеството разтворен CO2 в бирата е „ключов параметър“ за разбирането на това, геометрията на чашите, в които e напитката, също играе важна роля, „така че можем лесно да си представим модифициране на някои параметри на бира и стъкло за по-добра цялостна сетивно преживяване „, каза той.
„Ние вярваме, че бирената индустрия би могла да се възползва от повече знания за науката за балоните„, добави Лигер-Белер.
Атанаска Илиева
/
Темата с балончетата в бирата е прекрасна. Те стават ли повече, когато се друса бутилката?
27.06.2021