Болестта на прекалената хигиена
Пандемията с коронавирус изцяло промени структурата на обществата и начина на живот на милиарди хора по света. За съжаление поддавайки се на паника милиони хора имат опасно за здравето си поведение. Какво е прекалена хигиена и наистина ли тя може да бъде опасна за здравето ни?
За да си отговорим на този въпрос, първо трябва да знаем колко важна е хигиената и как тя ни предпазва от заболявания с необратими последици.
Какви заболявания може да причини лошата хигиена или пълното ѝ отсъствие?
В Европа най-разпространените заболявания, свързани с лошата хигиена са развитието на различни видове гъбички и консумацията на негодна за употреба храна.
Лошата хигиена на заобикалящата ни среда е сред най-честите предпоставки за заразяване с гъбички. Места с недостатъчно добра хигиена могат да са съблекални, спа центрове, хотели и фитнес центрове.
Лошата хигиена в съхранението и обработката на храната могат да допуснат заразяване със салмонела. Това е болест, която най-често се разпространява чрез сурово месо и яйца, но се случва предаване и чрез други продукти.
Проблемите с хигиената могат да причинят заразяване със заболявания като Хепатит А, Туберкулоза и други болести, които само преди век са били причинители на висока смъртност по целия свят.
Как са живяли хората преди да получат възможност да пазят добра хигиена?
Природата и милионите години еволюцията са създали така човешкия организъм, че той да може да се справи с някои заразявания. Тук трябва да отбележим два много важни факта:
- В продължение на хиляди години хората са имали изключително ниска хигиена и пак са оцелявали.
- Средната продължителност да живота преди налагането на хигиенни навици е била в пъти по-ниска от днешната.
Преди откриването на антибиотиците шансът човек да доживее до 30 годишна възраст в условията на лоша хигиена са били близки до нула.
Какво представлява хигиената?
Хигиена е поддържане на тялото чисто от паразити, бактерии, вируси и влиянието на други фактори, които са опасни за живота. За добра хигиена е нужно да се мием и къпем, когато сме мръсни и да поддържаме средата около нас чиста.
Колкото и чисто да поддържаме обаче е невъзможно да живеем в стерилна среда. Затова можем да обобщим смисъла на хигиената така:
Целта на хигиената е да поддържа болестотворните организми и вещества в достатъчно ниско количество, че те да не могат да причинят заразяване или заболяване, които да преборят имунната система.
Научете и определението за хигиена, което дава Световната здравна организация – Hygiene
Какво трябва да знаем за имунната система?
Има два основни определящи фактора, от които зависи как организмът ще реагира на атаките от болестотворните вещества и микроби.
- Количествен – Сила на имунната система
- Качествен – Интелект на имунната система
Как да имаме силна имунна система?
Количественията фактор зависи от начина на живот. За силна имунна система е добре да се грижим за здравето си. Ето какво трябва да правим за по-силна имунна система:
- Сън: Ако имаме здравословен сън в рамките на 7-8 часа на нощ, това ще подобри цялостната ни имунна система.
- Витамини и минерали: Консумацията на здравословна храна е важен и определящ фактор за силата на нашия имунитет.
- Физическа активност: Физическата активност поддържа не само имунната ни система, но и всички процеси в тялото ни в добра кондиция.
- Стрес: Добре е да избягваме прекомерния стрес защото той обратно на физическата активност влошава всички процеси в организма ни.
- Алкохол, тютюн, мазни храни: Ако искаме да имаме силна имунна система е добре да избягваме вредните навици или поне да ги придържаме в ограничени количества. Препоръчваме ви да се храните здравословно.
Как да имаме интелигентна имунна система?
Интелектът на имунната система рядко зависи от действията ни. Той се натрупва в продължение на целия ни живот. Докато се срещаме с вируси и бактерии, имунната ни система постоянно научава за тях и създава отговор на всеки болестотворен организъм или вещество, с което се срещне. Когато отнове се срещне с такъв болестотворен агент, тогава реагира бързо и го преборва преди той да се е размножил в организма ни.
Има два основни начина за развитие на интелекта на имунната система:
- Естествен: Попадане на вируси или бактерии в организма ни по стандартен път, който би ни заразил, ако количеството на микробите е достатъчно.
- Изкуствен: Чрез ваксинация.
Най-точната аналогия за интелекта на имунната система е сравнението с антивирусен софтуер на компютрите.
Колкото и да е добра антивирусната система, ако не получава редовно ъпдейти за новите видове вируси, тя няма да защити вашето устройство. По подобен начин работи и имунната система.
Какво е прекалена хигиена?
Прекалената хигиена е тази, която ограничава развитието на интелекта на имунната система.
Вирусите и бактериите в света постоянно се развиват, еволюират и се променят.
При нормален начин на живот у нас попадат милиони и дори милиарди вируси и бактерии всеки ден.
Ако прекалим с хигиената е възможно дотолкова да ограничим количеството на вирусите и бактериите, които попадат върху нас, че имунната ни система да стане слаба и неадекватна.
Като всяка система в нашия организъм, имунитетът може да се поддържа в кондиция, когато функционира. Ако намалим драстично работата му, тогава става ленив, слаб и муден. Причинява се имунна недостатъчност.
Имунитетът „атрофира“.
Разбира се, не трябва да претоварваме имунитета си с прекалено голямо количество вируси и бактерии.
Ще дадем още една аналогия за този феномен:
Ако спрете да ползвате едната си ръка в продължение на една година и всичко правите с другата си ръка, то това ще доведе до загуба на мускулна маса и костна плътност на ръката, която не използвате и до увеличаване на мускулната маса и костната плътност на ръката, която сте ползвали. Тук продължава да важи правилото за претоварването, защото ако претоварите прекалено много втората ръка, тогава е възможно да я контузиите и ефектът за нея да се влоши.
Затова е добре да намерим баланса между хигиена и допускане на малки количества от новите вируси и бактерии, които ни заобикалят.
Примери за прекалена хигиена
През ппоследната година станахме свидетели на примери за наистина прекалена хигиена. Паниката у някои хора съсипа имунната им система и това доведе до много тежки случаи на заболели пациенти.
Добре е да помислите върху поведението си ако от началото на 2020г. насам:
- Драстично сте повишили употребата на дезинфектанти.
- Социалните ви контакти значително са намаляли.
- Носите предпазна маска, дори когато това не е необходимо.
- Миете ръцете си след всяко здрависване.
- Станали сте прекалено мними и стриктно почистват всяко място, което посещавате.
Ако установките, че сте предприели прекалена хигиена е добре да се свържете с медицинско лице и е препоръчително да се направят изследвания на имунната ви система.
В никакъв случай не предприемайте рязко преминаване към нормален начин на живот. Това може да бъде опасно за здравето и живота ви.
Прочетете също: От какво зависи колко тежко боледуване с Коронавирус
Пламен Иванов
/
Вирусът не беше толкова опасен преди, но вече съсипаха имунитета на хората с тъпите им мерки!
05.09.2021