Николай Аргиров: Размерът на глобите трябва да зависи от доходите на нарушителите
Николай Аргиров е икономист, който изследва поведенческите ефекти на индивидите в резултат на различни държавни политики.
Прочетете: Кой е Николай Аргиров
Представете си, че шофирате с превишена скорост и полицията установи нарушението ви (заснемат ви с камера), заради което получавате глоба от 600лв. Това изглежда много неприятно, особено ако тази сума отговаря на целият ви разполагаем месечен доход. Плащането на акта означава да се лишите от задоволяването на много важни за вас потребности. Въпреки това ще се лишавате в продължение на 4 месеца от различни стоки и услуги, които потребявате и ще си платите акта. Затова ако ви глобят дори веднъж, вие ще помните всички лишения, свързани с нарушението.
В резултат страха от нова глоба ще ви възпира да нарушите отново правилника за движение по пътищата и няма да създавате предпоставка за повишена опасност по българските пътища.
А сега си представете заможен човек с месечен доход, който надвишава 20 000лв. (може би това е шефът ви)
Този човек решава да отиде от петък до неделя на спа хотел. За да пристигне по-рано до басейните и солните стаи в хотела, решава да кара с превишена скорост. Полицията го спира и му връчва акт със същата стойност, като вашия по-горе – 600лв. Плащането на глобата, обаче за заможният човек не е проблем. Тази сума не представлява трудност за него. Той я плаща без да се лишава от нищо. Това е така, защото най-вероятно той разпределя месечния си доход по следния начин: 5-7 000лв. за потребление, 3-5000 за изплащане на имоти, коли или други скъпи покупки и около 10 000лв за покупка на акции, облигации или криптовалути. Следователно единственият резултат от глобата за него ще бъде това, че ще купи активи от борсата за 9 400, вместо 10 000лв през този месец или ако е по-алчен ще се лиши от бутилка Дом Периньон.
В резултат на това, заможният нарушител няма да се чувства респектиран от стойността на глобата. Вероятно всеки път, когато е нетърпелив да отиде на спа хотел, ще е склонен да превишава скоростта и едновременно с това да прави пътната обстановка по-опасна за всички участници в движението.
Предложението на Николай Аргиров е прогресивна глоба за еднакво нарушение в зависимост от доходите на нарушителя.
Представете си сега, че вашата глоба възлиза на 100% от разполагаемия ви доход, ако сте с ниски доходи и този процент расте с растежа на дохода. Така ако имате доход под средния за страната глобата може да е 100%, ако доходът ви е от един до два пъти по-голям от средния доход, глобата възлиза на 120%, от два до пет пъти е например 150% и ако е над пет пъти по-голям от средния доход, тогава заплащате 200% от месечния си доход.
В резултат на това, същият този заможен човек, с месечен доход от 20 000лв. може да се задължи да заплаща 40 000лв. за същото нарушение, за което вие ще заплатите 600лв. Той няма да може да купува акции или криптовалути в продължение на 4 месеца, за да може да плати глобата. Дори да не се лишава от лично потребление, той ще се замисли преди отново да наруши правилника за движение по пътищата.
Благодарение на прогресивната глоба в зависимост от дохода на нарушителя, пътищата ще станат много по-безопасни.